Sorø roerne tager medaljer

Sorø roerne tager medaljer ved årets Sorø Regatta.
Ved årets velbesøgte Sorø Regatta deltog hele Nordens bedste kaproere på lige fod med deltagere fra Tyskland og så langt væk som Japan.
Lørdag udfordrede en stærk vestenvind fra siden roerne på de første tusind meter, hvilket gav meget store banefordele.
Søndag gav en mere lige på modvind, mere lige forhold på banerne.

Sammen og hver for sig har Sorøs kaproere og deres Kraftcenter makkere fundet rytmen til succes.
• Rasmus Lind er udtaget til Landsholdet og skal deltage i ’Coupe de La Jeunesse’ sidst på måneden.
• Jannick Wly Andersen er kandidat til Baltic Cup senere på sæsonen.
• Peter Schou fører TU-CUP for drenge junior-B med hele 14 point til nærmeste konkurrent.
• Elisabeth Østergaard ligger nr. 2 i TU-Cupén på en delt plads med
• Nicoline Bluhme som også ligger nr. 2 i TU-Cupén.
• Smilla Post-Kallenbach ligger ligeledes nr. 2 i TU-Cupén.

Pige gruppen delte sig ved regattaen over 2 aldersklasser og lørdag roede de deres primære løb, for så søndag at krydre med et fælles løb i dobbelt firer på den lange distance.
Drenge gruppen havde splittet sig op og roede singlesculler, samt senere dobbelt firer og sidst søndag roede de to aldersklasser et ’for sjov’ løb i otter.

Junior B piger
JW2XB Nicoline Bluhme og Elisabeth Østergaard Lørdag Nr. 3 i tiden 6.28.4 min.
JW2XB Nicoline Bluhme og Elisabeth Østergaard Søndag Nr. 3 i tiden 6.28.7 min.
JW1XB Nicoline Bluhme Lørdag nr. 4
JW1XB Elisabeth Østergaard Lørdag Nr. 5

JW4XC Nicoline Bluhme og Elisabeth Østergaard , Smilla Post-Kallenbach og Frederikke Much (Rødvig) Søndag Nr. 2 i tiden 5.55.8 min.

Junior C piger
JW2XC Smilla Post-Kallenbach og Frederikke Much (Rødvig) Lørdag Nr. 3 i tiden 2.05.3 min.
JW2XC Smilla Post-Kallenbach og Frederikke Much (Rødvig) Søndag Nr. 1 i tiden min. 1.55.2 min.
JW1XC Smilla Post-Kallenbach Lørdag Nr. 1 i B-finalen i tiden 2.15.2 min.
JW1XC Smilla Post-Kallenbach Søndag Nr. i tiden 2.30.1 min.

Junior A drenge
JM1XA Rasmus Lind Junior Nordisk Mesterskab – lørdag Nr. 4 i tiden 8.02.1 min.
JM1XA Rasmus Lind Søndag nr. 2 i tiden 8.16.4 min.
JM2XA Jannick Andersen og Marcus Lyngesen Junior Nordisk Mesterskab – lørdag Nr. 5 i tiden 7.43.9 min.
JM2XA Jannick Andersen og Marcus Lyngesen Søndag nr. 5 i tiden 7.38.4
JM4XA Rasmus Lind, Mathias Batenburg, Victor Lauritzen og Julius Phillipson Lørdag nr. 4 I tiden 6.58.2 min.
JM4XA Rasmus Lind, Mathias Batenburg, Victor Lauritzen og Mathias Ankerstjerne Junior Nordisk Mesterskab søndag nr. 6 I tiden 6.56.0 min.
JM8+A Rasmus Lind, Mathias Batenburg, Victor Lauritzen og Mathias Ankerstjerne, Peter Schou, Patrick Klestrup, Sebastian Nordly, Emil Nielsen Cox: Malthe Arensbach Junior Nordisk Mesterskab søndag nr. 4

Junior B drenge
JM4XB Peter Schou, Patrick Klestrup, Magnus Madsen, Emil Nielsen TU-CUP – lørdag Nr. 1 i tiden 5.21.5 min.
JM4XB Peter Schou, Patrick Klestrup, Magnus Madsen, Emil Nielsen Søndag Nr. 3 i tiden 5.21.1 min.
JM2XB Peter Schou, Patrick Klestrup TU-CUP nr. 3 I B-finalen I tiden 6.10.3
JM2XB Peter Schou, Patrick Klestrup Søndag nr. I B-finalen I tiden 6.10.3
JM1XB Peter Schou Søndag nr. 3 i tiden 6.11.6 min.

Masters
MW4X Laila Hjorth, Birgit Juel-Hansen, Ingrid Pedersen og Gitte Nieven Christensen Nr. 2 i tiden 4.04.2
MW4X Merete Busk, 3 fra Furesø Nr. 5 i tiden 4.23.2 min.
MMIX4X Bjarne Hjorth, Peter Lindblom, Bonnie Noer og Charlotte Buchwaldt (Nyborg) Nr. 1 i tiden 3.31 min.
MMIX4X Bo Vilhelmsen, Peter Carstens, Linda Milling og helle Johanson Nr. 3 i tiden 3.27 min.
MMIX2X Bjarne og Laila Hjorth Nr. 1 i tiden 4.17 min.
MMIX2X Peter Lindblom og Bonnie Noer Nr. 2 i tiden 4.07 min.
MM2X Bo Vilhelmsen og Peter Carstens Nr. 4 i tiden 3.51 min.
MM1X Bjarne Hjorth Nr. 2 i tiden 4.07 min.
MM1X Peter Carstens Nr. 2 i tiden 4.11 min.
MM1X Peter Lindblom Nr. 3 i tiden 4.17 min.
MM1X Bo Vilhelmsen Nr. 1 i tiden 3.59 min.
MW1X Ulla Hvid Nr. 1 i tiden 4.06 min.

Ulla Krüger Hvid, Sorø Roklub – d. 10 juli 2018.

Supergod regatta-kiosk igen i år – TAK

 

SUPERGOD REGATTAKIOSK IGEN I ÅR! 

Så er Sorø Regatta nr. 90 veloverstået, takket være en velfungerende skare af frivillige, der har knoklet non-stop ikke bare i weekenden, men i flere uger op til Regattaen. 

Vi er efterhånden så erfarne i indkøb og behov, så vi ved, hvad og hvor meget vi skal regne med at købe ind… men vejret spiller meget ind på, om det er is eller kaffe, toast eller sandwich og slik eller snacks, der langes over disken, så helt fri for ekstra indkøbsture kunne vi ikke blive. 

En speciel tak herfra skal lyde til en masse ihærdige og positive forældre, roere, rospinnere og familiemedlemmer i alle aldre, der igen i år gjorde Kiosken både i klubben og på Skjolden til et velkørende og humørspredende samlingssted under Regattaen. 

Tak til Gitte, Bonnie, Kirsten, Jeanette, Ruth og Ruth’s mor for deres svedende indsats på Skjolden, det er hårdt at få en så lille og forholdsvis primitiv skurvogn til hele tiden at kunne levere både koldt vand, is, kage, kaffe og de andre lækkerier, som publikum – og ikke mindst dommertårnet – efterspørger. 

Der er i stor stil blevet brygget kaffe – meget kaffe – smurt regattaboller og skåret kage, hentet is fra fryseren og vores hovedregning-lærdom fra folkeskolen er blevet sat på prøve, når folks kioskindkøb skulle lægges sammen…. men alt i alt har dette skæppet godt i kassen og i skrivende stund ser indsatsen i kiosken ud til at have båret rigtig god frugt, takket være Jer! 

Også en kæmpetak til cykelbude, toiletpassere, de mange kagebagere og håndværkerne, der har givet en hånd både før, under og efter Regattaen med opsætning, vedligeholdelse og nedtagning af både kiosk og Skjoldkiosk…. I har alle været en uundværlig brik i det store maskineri, der får Regattaen til endnu en gang at fremstå velsmurt og veldrevet.

Vi er stolte af og glade for at være en del af en klub, hvor der i den grad bakkes op om arrangementerne – både i denne Regattaweekend, men også i sidste weekend med Jubilæumsarrangementet – og giver en hånd med, hvor det er påkrævet. Vi får dejlig mange tilkendegivelser fra både deltagere og publikum, der alle synes, at vi gør et godt stykke arbejde for Sorø Roklub og for rosporten, og vores Regatta er noget, mange folk udefra glæder sig til år efter år, takket være bl.a. Jer! 

Søndag aften kl. 17 ekspederede vi den sidste kunde og efter et par timers ihærdig indsats havde vi ført klubben tilbage til dens normale udseende og kunne lukke og slukke for endnu en god Regatta. 

Vi ser frem til en ligeså stor opbakning fra medlemmer og forældre til til kiosktjans og kagebagning til næste år! 

En træt, men kærlig hilsen fra Kiosk-tovholderne

Laila, Eva og Lene

 

PDF udgaven
SR-RegattaKiosk 2018

 

Uro sommerferie

Sommerferie på ungdomsroholdet mandag-onsdag:

Efter sommerferieroskole idag den 4. juli holder vi sommerferie.

1. rodag efter ferien er mandag den 6. august kl. 16.30.

I må gerne komme i roklubben i ferien. Aftal med dine rovenner og voksne
og tjek åbningstider på hjemmesiden.

Rigtig god sommerferie

Sara, Charlotte og Birgit

Billeder fra 100 års dagen

Omkring 100 mennesker mødte op for at fejre Roklubbens 100 års jubilæum.
Se de mange fine billeder under menupunktet Tilbageblik.

Der er flere billeder om omtale på vej.

Hamborg Junior Regatta 2018

I weekenden har Sorø´s ældste juniorer roet mod Tysklands og Nordens bedste juniorer ved en rangliste regatta i Hamburg.

Både for de tyske og udenlandske roere er der udtagelser til landsholdet på højkant og det bliver spændende at se de endelige udtagelser i den kommende uge til Junior Nordiske Mesterskaber, som i år foregår på Sorø Sø d. 7-8 juli.

Junior A drenge, 2.000 meter

Rasmus Lind ror dobbeltsculler med Aske Storm Smedegård (Viking) og de 2 drenge har fået rigtig godt skub i dobbeltsculleren, efter kun få ugers træning sammen. Rasmus og Aske lagde lørdag fra land i hæsblæsende tempo 40 og checkede derefter ned, førte løbet til mål og endte i tiden 6.46.79 min. Det blev til guld både lørdag og søndag.


Rasmus Lind og Aske Storm Smedegård vinder guld begge dage.

I samme løb ror Jannick Wly Andersen dobbeltsculler med Marcus Lyngesen (Hvidovre). Jannick har i ugen op til Hamburg været uheldig at falde og træningen op til regattaen var derfor ikke optimal. Holdet opnåede en femteplads lørdag i tiden 7.08.34 min. og en tredieplads søndag.

Rasmus og Aske roede senere på dagen dobbeltfirer med Victor Lauritzen og Mathias Batenburg (begge Roskilde), hvor det lørdag blev til en andenplads i tiden 6.22.42 min. og søndag vandt de deres heat over 3 andre danske, 2 tyske og et svensk hold.

Junior B drenge, 1.500 meter

Peter Schou ror dobbelt sculler med Magnus Dollerup Madsen (Roskilde) for første gang også efter få kilometers træning sammen. Det blev om lørdag til en sjetteplads i tiden 5.34.86 min. og søndag opnåede holdet en femteplads.


Peter Schou og Magnus Dollerup madsen rigger båden til inden deres første løb sammen i dobbeltsculleren.

Drengene i denne gruppe var med i Hamburg for første gang for at få International erfaring med i rygsækken og de måtte i dobbeltfirer stille op mod de noget ældre og større junior A roere på den fulde 2.000 meter distance, men det klarede drengene superfint.

Peter og Magnus roede dobbeltfireren med Leander Kalizan (Roskilde) og Patrick Klestrup (Rødvig).

Det blev lørdag til en femteplads i tiden 6.38.20 min. og søndag til en sjetteplads.

Patrick klestrup, Leander Kalizan Magnus Dollerup Madsen og Peter Schou nr. 5.
 

Sorø Roklub d. 4 juni – Ulla Krüger Hvid.

Sorø Roklub 100 år – Dinerparty

SR 100 år Indbydelse– printvenlig version (pdf-nyt vindue)

 

Lørdag d. 30 juni kl. 18.00

inviteres alle nuværende og tidligere medlemmer med ledsager (U18 er velkommen med ven / veninde / kæreste), til Jubilæumsfest i Sorø Roklub. 

Dinner Party
Oplev en herlig aften med allierede fra Sorø Sø.
Rammerne er sat til fest og farver:
– Dejlig sommer menu
– Dans til levende musik, party band som sætter ro-fysikken på en prøve.
– Festlige indslag
Hele roklubben åbnes for nye venskaber samt genoplivning af fantastiske minder og røver historier.

  • Pris 280,- pr. person overføres inden d. 5 juni
  • og gælder som bindende tilmelding på:
    Reg.nr. 1551 Kontonummer: 4399265517 (med angivelse af fest+dit navn)
    Drikkevarer købes til fornuftige priser

Vi glæder os til at se alle til en festlig aften i vores allesammens dejlige roklub😊

De festligste hilsner fra Bestyrelsen

Sorø Roklub 100 år – reception

SR 100 år Reception Indbydelse – Printvenlig version (pdf – nyt vindue)

Lørdag d. 30 juni kl. 12.00

inviteres alle nuværende og tidligere medlemmer, samarbejdspartnere og venner af roklubben til Reception i Sorø Roklub, Frederiksvej 33, 4180 Sorø.

Reception

  • Kl. 12.00 Åbning med musik
  • Kl. 12.15 Formandens tale
  • Kl. 13.00 Receptionsbuffet
  • Kl. 14.00 Århundredets Lagkage med Kaffe
  • Kl. 15.00 Reception slutter.

(alle tider mellem kl.12 og 15 er ca. tider)

Penge-gaver kan venligst indbetales og fratrækkes i skat gennem DFfR´s gavegiro på følgende 2 måder:

  • Reg nr. 4180 kontonummer 1552198 (Med angivelse af Jubilæumsgave til Sorø Roklub og angiv at du ikke ønsker at være anonym giver).
  • Mobilepay nr.: 2286 0277 (Med angivelse af Jubilæumsgave til Sorø Roklub og angiv at du ikke ønsker at være anonym giver).

Yderligere info om skat og gavegiro: https://roning.dk/kerneydelser/viden/dffr-gavegiro/

Vi glæder os til at se alle til en festlig dag i vores allesammens dejlige roklub😊

De festligste hilsner fra Bestyrelsen

 

Copenhagen Open i weekenden 19-20 maj 2018

25 første + anden + tredje pladser ud af 28 starter

Kaproernes har vedholdende trænet seriøst gennem hele vinteren i ergometer, på vandet i blæst og kulde, samt gennemført den skadesforebyggende træning som gør at alle roerne er skadefri og klar til en ny sæson. Dette giver nu bonus ved kortbane sæsonstarten i Bagsværd.

Vejrmæssigt bød lørdagen på skæv sidesø, som altid er lidt vanskelig, men det klarede de unge i stiv arm.

Søndag bagende sol og fladt vand, som senere på dagen blev til medvind og dermed hurtigere tider.

Sorø´s unge kaproere har teamet op med roere fra Kraftcenter Roskilde og de omkringliggende klubber. Holdende er var sat forskelligt lørdag og søndag, så alle roerne fik en god oplevelse.

Junior A drenge 2.000 meter:

På Junior A siden har Rasmus Lind lagt godt fra land.

Med sejr i singlesculler begge dage og det med en margin på 15 sek. lørdag og hele 32 sek. søndag til nærmeste konkurrent i tiden 7.27.02 min., fik han vist flaget. Rasmus er ovenikøbet nyoprykket i klassen og har altså 1 år mere i Junior A klassen.

Senere roede Rasmus dobbelt firer (med Roskilde og Viking), her blev det til en anden plads og en tredje plads.

I samme klasse roede klubkammeraten Jannick Wly Andersen, også nyoprykket i klassen, sig til anden pladsen i single sculler lørdag.

Søndag roede Jannick dobbeltsculler (med Hvidovre) og fik en flot tredieplads i tiden 7.09.19 min.

Rasmus Lind i midten vinder guld og til venstre Jannick Wly Andersen vinder sølv i Junior A singlesculler.

Junior B drenge 1.500 meter:

Peter Skou har fundet melodien (med Roskilde og Rødvig). I dobbeltfirer vandt han lørdag en overbevisende sejr med 7 sek. ned til de til nærmeste konkurrenter i tiden 5.14. 87 min. Søndag var holdet et andet og her fik de en anden plads.

Peter roede senere dobbeltsculler og her blev det til flotte trediepladser begge dage (med Roskilde lørdag og Rødvig Søndag) i tiden 5.35.49 min.

Peter Skou til højre vinder guld i Junior B dobbeltfirer med Roskilde og Rødvig.

Junior B piger 1.500 meter:

Nicoline Bluhme og Elisabeth Østergaard (nyoprykket i klassen) har fået rigtig godt glid i dobbeltsculleren og lørdag blev det til sejr i tiden 6.22.07 min. over 2 andre hold. Søndag var der fuld bane og her måtte de tage til takke med fjerde pladsen.

Senere roede Nicoline og Elisabeth dobbeltfirer (med Roskilde´s helt nye roere) og det blev til trediepladser begge dage.

Nicoline Bluhme og Elisabeth Østergaard vinder guld i Junior B dobbeltsculler.

Junior C piger 500 meter:

Smilla Post-Kallenbach roede først dobbeltsculler (med en helt ny Roskilde roer) og de vandt lørdag guld. Søndag (med Rødvig) vandt Smilla igen guld i tiden 1.54.50 min.

Senere roede Smilla singlesculler og det blev lørdag til en anden plads og søndag en tredieplads.

Smilla Post-Kallenbach vinder guld i Junior C dobbeltsculler.

Masters

Ny i klassen er Jeanette Emde Jensen, som gennem vinteren har trænet hårdt og nu lægger ud med flotte resultater.

MW1X Jeanette Emde nr. 4 lørdag og nr. 3 søndag.

MW1X Ulla Hvid nr. 1 lørdag og søndag.

MM2- Bjarne Hjorth og Christian Mølvig nr. 1 lørdag og søndag.

MMIX2X Bonnie Noer og Peter Lindblom nr. 2 lørdag og nr. 1 søndag.

MW4X Jeanette Emde, Laila Hjorth, Bonnie Noer og Birgit Juel-Hansen nr. 6 lørdag.

MW4X Gitte Niven, Laila Hjorth, Ingrid Petersen og Birgit Juel-Hansen nr. 3 søndag.

Sorø d. 21. maj – Ulla Krüger Hvid.

SR Sæsonstart 2018 – Sorø roerne ligger godt fra land.

Pressemeddelelse:
God sæsonsart for Sorø roerne 2018
Sorø roerne har gennem målrettet træning gennem vinteren i de nybyggede træningslokaler, skabt sig et boost og er kommet flyvende i gang med udendørs sæsonen.

Sorø Roklub hører under Kraftcenter Roskilde i den Team Danmark struktur som al elite roning i Danmark er centreret omkring.
Samarbejdet med Kraftcenter Roskilde har gennem vinteren bestået af træningssamlinger og fælles deltagelse i ergometer roningen Euroslide Open, godt styret af Roskilde´s Torben Bech.

Den årlige fælles påsketræningslejr var planlagt på Sorø sø, men med en utrolig stiv indstilling af søens vand (læs: is), var roerne så heldige at Næstved Roklub åbnede op så hele træningslejren kunne gennemføres på Næstved kanal, i blæsevejr, stille vejr, sol og sne i 10 cm mængder. I sne og slud skal roerne ud, men alle dage på fladt vand i kanalen som har givet optimale betingelser. I påsketræningslejren har de 22 roere, tilhørende forældre og et træner-sjak bestående af 8 trænere samt 1 mentaltræner sørget for, at de unge roere fik optimale betingelser for opstart til årets sæson.
Samme træningslejr har fungeret som selektering og holdsætningen for de første regattaer kom dermed på plads.

Junior B og C-holdet har i weekenden, med Christian Mølvig (Sorø) og Kim Knudsen (Rødvig) som trænere og holdledere samt forældre, deltaget i den årlige Lübeck Regatta. Et samarbejde med den næsten nystartede Rødvig roklub, har resulteret i at Sjællands yngste roere fra Sorø-Rødvig-Roskilde og Lyngby har fået en superfin sæsonstart i nord – Tyskland.
Resultater fra Lübeck Ruder Regatta – lørdag:
Junior C pige 1X 500 meter: Smilla Post-Kallenbach (Sorø) Nr. 1
Junior C piger 1X 3.000m: Smilla Post-Kallenbach (Sorø) Nr. 5 af 12.
Junior B drenge 1X 1.000m: Magnus Dollerup (Roskilde) grp.3 Nr. 4 samt grp. 1 nr. 5.
Junior B drenge 1X 1.000m: Emil Lindegaard Nielsen (Roskilde) grp. 3 Nr. 3
Junior B drenge 2X 1.000m: Peter Skou (Sorø) og Leander Kalizan (Roskilde) grp.3 Nr. 1
Junior B drenge 2X 1.000m: Emil Lindegaard Nielsen (Roskilde) og Patrick Kleestrup (Rødvig) grp. 3 Nr. 2.
Senior A 1X 1.000m: Christian Mølvig Nr. 3
Junior A drenge 4X 1.000m: Peter Skou (Sorø), Patrick Kleestrup (Rødvig), Emil Nielsen og Leander Kalizan (begge Roskilde) Nr. 3
Resultater fra Lübeck Ruder Regatta – søndag:
Junior C pige 1X 500 meter: Smilla Post-Kallenbach (Sorø) Nr. 3
Junior B drenge 1X 1.000m: Leander Kalizan (Roskilde) grp.3 Nr. 2
Junior B drenge 1X 1.000m: Emil Lindegaard Nielsen grp.3 Nr. 3.
Junior B drenge 2X 1.000m: Peter Skou (Sorø) og Patrick Kleestrup (Rødvig) grp. 3 Nr. 2
Junior B drenge 2X 1.000m: Leander Kalizan (Roskilde) og Magnus Dollerup (rosklide) grp. 3 nr. 3.
Senior A 1X 1.000m: Christian Mølvig Nr. 3.
Junior A drenge 4X 1.000m: Peter Skou (Sorø), Patrick kleestrup (Rødvig), Emil Nielsen og Magnus Dollerup (begge Rosklide) grp. 1 nr. 2.

   
Image 3156… Smilla Post-Kallenbach vinder junior C 1X.
Image-1……….Leander, Peter (Sorø), Magnus, Patrick og Emil efter lørdagens løb.

De lidt ældre Junior-A og senior roere har med Ulla Krüger Hvid (Sorø) og Jakob Thanning (Roskilde) været på Odense kanal og roet den snart legendariske 6 km langdistance strækning mod Danmarks bedste Kraftcenter roere og ikke mindst mod Danmarks bedste landsholdsroere.
Begge dage måles roerne i forhold til verdensrekord tiderne for 2.000 m omregnet til 6 km. og en overall konkurrence udregnes på tværs af aldersgrupper og bådklasser.

Sorø´s Rasmus Aagren Lind, Nicoline Bluhme og Jannick Wly Andersen havde forinden roet sig på 3 forskellige projekthold, som alle klarede sig superfint især taget gennemsnitsalder og erfaring på de enkelte hold i betragtning.

Resultater fra Odense Langdistance Lørdag:
Junior A 4X: Rasmus Aagren Lind (Sorø), Asger Viktor Hellmann, Mathias Batenburg (begge Roskilde) Nr. 2 af 2 i tiden 20.19.4 min. Samlet overall nr. 28 af 78.
Junior A 8+: Jannick Wly Andersen (Sorø) samt Holstebro / Hvidovre Nr. 1 af 1. i tiden 19.57.8 min. Samlet overall nr. 48 af 78.

Resultater fra Odense Langdistance Søndag:
Junior A drenge 4X: Rasmus Aagren Lind (Sorø), Asger Storm (Viking), Viktor Hellmann og Mathias Batenburg (begge Roskilde) Nr. 2 af 3 i tiden 20.34.0 min. Samlet overall nr. 21 af 88.
Junior A drenge 4X: Jannick Wly Andersen (Sorø), Nr. 3 af 3 i tiden 20.37.2. Samlet overall nr. 23 af 88.
Junior A pige 4X. Nicoline Bluhme (Sorø), Caroline Munch, Victoria Munch og Malli Segoli (alle Roskilde) Nr. 2 af 2 I tiden 24.07.9. Samlet overall nr. 51 af 88.

Næste udfordring for Sorø Roklubs kaproere foregår ved Copenhagen open d. 19+20 maj på Danmarks Nationale Rostadion på Bagsværd Sø.

Selvsamme robane står for en større ombygning, da banen gennem en række år har været genstand for store ombygningsplaner. Banen skal opgraderes til at overholde de nye Internationale mål og et Nationalt Rocenter designet af blandt andre det kendte BIG – Bjarke Ingels Group kommer til at pryde omgivelserne, så de største Mesterskaber for Roning samt Kano & Kajak sporten kan afvikles her i fremtiden.
Ombygningen starter til september 2018 og af denne grund kan DM 2018 i start oktober ikke afvikles på Bagsværd Sø. Derfor har en meget velvillig gruppe frivillige fra Sorø Regatta forening, Sorø Roklub samt hjælpere fra de Københavnske klubber, sagt ja til at Sorø Sø kan danne rammen for DM i roning 2018. Dette i Sorø Roklub´s i forvejen tætpakkede Jubilæumsår.

       

Image IMG_0533…. Søndagen på Odense Kanal, 88 hold ligger klar til løbende starter med 15-20 sek.s mellemrum.
IMG_0536…………….Drenge 4X med Rasmus Lind passere starten på søndagens 6 km. distance.
Image 3150……………Pige 4X med Nicoline Bluhme passerer første sving på 6 km. distancen.

Sorø d. 30 april 2018 – Ulla Krüger Hvid, Sorø Roklub.

Åbent motionshold hver tirsdag

Åbent motionshold for letøvede og øvede motionister hver tirsdag kl. 17.45 i sommersæsonen

Nu hvor sommersæsonen er startet, vil tirsdagene være dedikeret motionister, der ved fremmøde – og omklædte – senest kl. 17.45 vil blive fordelt på bådene SORØBIEN, SORØ, JALMAR, evt. MIKE og gig-bådene samt evt. dobbelt-scullere.

ALLE nybegyndere starter hos Ole som altid tirsdag kl. 18.30 i gigbådene – Ole holder på roerne, indtil de kan ro!

Først efter en indgående instruktion og evt. en hel sæsons træning i gig-både ‘frigives’ de til at deltage på det åbne motionshold om tirsdagen kl. 17.45 – man skal således have et grundlæggende kendskab til regler og teknik, før man kan deltage på de åbne tirsdagshold.

Der vil om tirsdagen ikke være mulighed for forudbestemte hold, medmindre man er kaproer – de sædvanlige motionsbåde er forbeholdt motionsholdene.

Holdene sættes på tværs af erfaring, alder og køn, så alle kommer hinanden ved og får glæde af de mere rutinerede roeres erfaring.

Vi vil bestræbe os på, at de nye roere løbende også får mulighed for at afprøve de lidt smallere både sammen med mere erfarne roere, så man kan ‘avancere’ i løbet af sæsonen med henblik på at opnå tilladelse til egne ture i scullere m.m.

Der bliver mulighed for at afprøve både dobbeltscullere og dobbelt firere (eller Mike med én åre) – desuden vil vi bane vej for, at de letøvede motionister får mulighed for at finde sammen, udveksle numre og skabe et netværk, så de senerehen indbyrdes kan lave aftaler.

Møder man op efter kl. 17.45, kan der ikke garanteres plads på motionsholdene.

pbv
Lene Pålsson