sr_standertilwebside11.jpgSorø Roklub er stiftet i 1918. Klubben er kendt for kaproning. I 1930-erne havde vi en berømt firer med styrmand, som rejste Europa tyndt og vandt bl.a. EM og havde ofte følgeskab af nogle af byens borgere, bl.a. daværende Borgmester Frandsen. I forbindelse med store sejre i udlandet blev der arrangeret modtagelse af mandskabet i Købehavn og senere i Sorø, hvor en tusindtallig skare af mennesker tog imod heltene på Sorø Station og fulgte dem til Sorø, hvor der var modtagelse på Rådhuset og efterfølgende fest på Postgården.

I mellemkrigstiden førte klubben en rolig tilværelse i et hus beliggende, næsten hvor det nuværende roklubhus ligger. Efter 2. verdenskrig kom der lidt mere gang i roningen – flere kvinder begyndte at ro inrigger.

Interessen for kaproning og træning hertil var stigende og unge drenge, mænd begyndte at komme i klubben.

Den 27.dec. 1975 nedbrændte klubhuset med alt – det var en stormfuld vinternat – også en ny single sculler, som netop var hentet til klubben fra bådebygger Henry Larsen i Køge.

Den handlekraftige bestyrelse tog staks kontakt med byrådet og ved fælles hjælp og konstruktiv dialog om mulige løsninger, blev det besluttet, at der skulle opføres nye faciliteter til roklubben med økonomisk hjælp fra Sorø Kommune og fra klubbens brandforsikring. De nødvendige tilladelser kom i hus, Søren Lotz tegnede klubhuset efter Gert Busks oplæg. Klubhuset blev bygget, en fond skænkede penge til indkøb af 13 både, som blev døbt i forbindelse med indvielsen af klubhuset et par år efter branden.

Siden har klubben været igennem en forrygende udvikling, og roerne har under træning af klubbens mangeårige træner Gert Busk, der kunne fejre 40 års jubilæum som træner i 2012, vundet utallige danske, nordiske, VM og hvem husker ikke Trine Hansens OL-bronze i 1996 i Atlanta.

I midt 90-erne kom ergometerroning til, og den gjorde for alvor rosporten til en helårssport for alle medlemskategorier. Ergometerroningen har gennemgået en udvikling, og der kan nu trænes i stationære maskiner og i maskiner opstillet i slides, hvor sammenroningen trænes. Siden 2000 har der været en verdensomspændende klasseopdelt vinterturnering – 8GP- som Sorø Roklubs hold har vundet i rigtig mange år med et eller flere hold i forskellige aldersklasser og køn.

Sorø Regattaen, der fyldte 85 år i 2012, er en årlig tilbagevendende begivenhed i Sorø og på Sorø sø, og den tiltrækker klubhold fra hele Danmark og mange tilskuere fra nær og fjern.

I år 2000 anskaffede roklubben otteren “Laboremus”. Denne båd er en af de bedste investeringer, klubben har foretaget i nyere tid.

Sorø Roklub er kendt for kaproning, seriøs træning til lands og på vandet. Vi er kendt for at have en bred medlemsgruppe, og vi vil børn og unge. 2012 er udnævnt til “ungdommens år” i klubben, og har i 2012 modtaget URO9000 certificering fra Dansk Forening for Rosport, der i år fylder 125 år.

Klubbens unge er med i Dansk Idræts Forbunds nye We – not me- kampagnen, og vi er med i Skole-partnerskabs-projektet. Sorø Roklub arbejder målrettet på at synliggøre rosporten for alle aldersklasser lokale, nationalt og internationalt. Vi financierer selv alle aktiviteter, træning, deltagelse i kaproning samt ikke mindst bådmateriel. Alt arbejde udføres af frivillige og det er ulønnet.