Standerstrygning og klubkaproning 2017

Standerstrygningen den 28. oktober, som blev foretaget af Ungdomsleder Sarah Hundstrup, markerede afslutningen på udendørssæsonen 2017.
Sæsonen har budt på masser af skønne roture af alle Sorø´s roere – nye som gamle – unge som ældre. Endnu en mild vinter sikrede at kaproerne kom tidligt i gang på vandet og sæsonen har budt på flotte resultater i bla. TU-cupén for vores Junior roere hvor de unge lagde sig i den bedste fjerdedel på landsplan.
Ved standerhejsningen sluttede Ungdoms roere, Morgen roere og Motionister sig til og mange nye ansigter er gennem sæsonen dukket op og har fået smag for naturen på Sorø Sø.
2017 blev året hvor klubben endelig fik sin nye dejlige træningssal indviet. Indvielsen skete i Juli, lige op til Sorø -regattaen, med deltagelse af Borgmester, sponsorer og klubbens medlemmer. Alle var enige om at det er en meget flot tilbygning i respekt for naboer og natur, som Roklubben har sukket efter i så mange år.
For første gang ved standerstrygningen har der ikke været brug for at omrokere hele bådhallen og putte medlemmerne sammen under trange kår uden dagslys, i år kan vi bruge de nye dejlige lokaler med direkte udsigt over søen – sikke en fornøjelse.
Vinterpokalen gik i år til en roer, som ikke har roet mange kilometer grundet en dum skade, men til gengæld har han og hans firma udført vores nye tilbygning i et tempo og en præcission til alles tilfredshed. Uffe Søgaard fik velfortjent denne opmærksomhed.Efterfølgende afsluttedes sæsonen med fest, taler, Zumba og Les Lanciers som vanen byder.
Klubmesterskabet 2017 blev roet i et susende efterårsvejr og der blev trukket lod om pladserne i Gig-bådene mellem de ca. 20 deltagere og sejren gik til: Christian Mølvig, Karl-Emil Arensbach, Nicoline, Jannick Wly Andersen og styrmand Ruth Köster.
Ulla Krüger Hvid – Sorø d. 5 november, 2017.