Sorø roerne Jannick Wly Andersen og Rasmus Lind har d. 3-4 august deltaget i årets ’Coupe de la Jeunesse i Gorgeno, Italien.

Hele det danske hold på tre piger og otte drenge kom til et smukt område i nord Italien, tæt på Varese og Milano. Temperaturen tålelig men 30° er meget varmt at udfolde sig i.Roanlægget og klubben er indrettet med henblik på at gæstende klubber og landshold kan anvende faciliteterne og under regattaen lå det New Zealand’ske landshold da også i træningslejr på søen. Regattaen minder meget om en almindelig dansk regatta, indledende lørdag formiddag og finale lørdag eftermiddag – søndag gentages proceduren så.Eneste ændring er dog at roernes niveau ligger virkelig tæt på junior VM og grundet placering af junior VM i Tokyo i år, har mange lande ligesom Danmark, valgt at sende flere dygtige roere til Italien i stedet. Derfor er konkurrencen benhård til ’Coupe’.

Det danske hold kommer i år hjem med et bedre samlet resultat end i 2018 nemlig en guldmedalje, en bronzemedalje og yderligere tre A-finale pladser. Begge hold med Sorø roerne er i snit yngre sammenlignet med modstanderne, hvor næsten alle på modstander holdene er ældst mulig.

Jannick Wly Andersen roede dobbeltfirer, lørdag missede holdet A-finalen med en lille margin på 0.22 sek. Søndag, efter justeringer på bådens gearing, roede holdet sig sikkert i A-finalen. I A-finalen var kræfterne dog opbrugt et par hundrede meter før mål, men en flot 6. plads i alt til holdet.

Rasmus Lind roede dobbeltsculler, lørdag roede drengene gode løb  i aftalt tempo, men måtte alligevel tage til takke med en 12. plads. Søndag blev også denne båds gearing justeret og taktikken ændret en smule, hvilket gav en samlet 9. plads til drengene. Mange oplevelser rigere kan drengene nu se frem til sæsonens sidste udfordring, som er DM på Brabrand Sø. d. 21 september.

Ulla Krüger Hvid – Sorø Roklub d. 9 august, 2019.